- admin
- Online knižnica
Ruku na srdce, koľkokrát si pri hľadaní práce poslal 30 mailov so životopisom a neprišla ti ani jedna odpoveď? Chceš to zmeniť? Tu je pár nepriestrelných rád, ktoré ti pomôžu maximalizovať šancu, že ak niekam pošleš CV-čko, tak tam o týždeň budeš sedieť na osobnom pohovore.
Ak chceš prácu, potrebuješ si s niekým sadnúť face to face a vysvetliť mu, že si ten najlepší. Aby si na to vôbec dostal šancu, musíš ho už prvým mailom presvedčiť, žejeho drahocenný čas stojí za to, aby si ťa zavolal a našiel si na teba miesto vo svojom už aj tak preplnenom kalendári.
Nie je to jednoduché, ale dá sa to. Predstav si, že pošleš 8 mailov a na 6 z nich dostaneš odpoveď s pozvánkou na osobné stretnutie. Pekné, že? Poďme sa teda pozrieťako na to.
foto: pixabay.com
1. Zabudni na masovky
Tak hneď na začiatok: zabudni na masové posielanie mailov. Pomer kvalita/kvantita jednoducho nepustí a ak chceš za deň poslať 10 žiadostí o prácu, garantujem ti, žeúspech bude mizivý a akurát ťa bude stáť kopec frustrácie.
Musíš filtrovať: ak na teba ponuka naozaj silne nezapôsobí, preskoč ju. To ti dá energiu aby si mohol každej jednej, ktorá vyzerá ako tvoj dreamjob, venovať stopercentné sústredenie. Dobre si preštuduj požiadavky a benefity a trikrát sa zamysli nad tým, či sa o tej práci naozaj veľmi, veľmi chceš dozvedieť viac.
Ak budeš k sebe úprimný, ponúk, ktoré ti po takomto filtri zostanú, nebude veľa – a to jeideálny recept na úspech, lebo budeš mať dostatok času na prípravu a motiváciu, aby výsledok stál za to.
Pamätaj si: nechceš zabiť čas posielaním stoviek mailov. Chceš ho využiť na to, aby simaximalizoval šance na osobný pohovor. Preto tie maily posielaš, nie?
2. Zabudni na generické CV
Ak máš ešte stále životopis v štýle „v maturitnom ročníku nás to tak učili“, daj si facku. Alebo ešte lepšie, začni pracovať na jeho zmene. Ak bude tvoje CV-čko vyzerať na prvý pohľad ako ostatné, znižuješ si šancu. Treba to otočiť naopak: za málo roboty vo Worde máš šancu zaujať nie len obsahom, ale aj formou.
Tak napríklad, toto je moje CV, vľavo verzia „pred“, vpravo verzia „po“:
foto: autor
Nepodceňuj tento rozdiel, personalisti ho tiež nepodceňujú. Nezabudni samozrejme ani na to, aby bol životopis logický a prehľadný. Pri každom slove si spomeň na to, že ten, kto ho číta, chce vedieť len to, čo je preňho relevantné. Všetko ostatné je na príťaža preto sa to neboj vyhodiť.
Mimochodom, kompletné prerobenie životopisu z verzie vľavo na verziu vpravo mi trvalo s prestávkami asi jeden celý deň. Ak nie si speedy gonzales, nesnaž sa to spraviť za hodinu spôsobom „veď takto to stačí“. Nie. Nestačí.
3. Motivačný list je všetko
Dnes mi kamoška povedala, že sa jej niekoľko mesiacov nedarilo zohnať robotu. Keď som sa jej spýtal, či má motivačný list na stotisíc percent premakaný, odpovedala, že ho nemá, lebo ho nepýtali.
CHYBA! Nikdy sa nespoliehaj na to, že stačí splniť požiadavky. To, čo ťa na pohovor dostane je ich prekročenie. Takže aký by mal byť motivačný list a čo by mal obsahovať?
Motivačný list je tvoj jediný priestor, kde máš naozaj šancu v stručnosti zapôsobiťa zanechať v človeku, ktorý ho číta dojem, že ťa musí zavolať. Musí teda bezpodmienečne obsahovať odpovede na tieto otázky:
- Prečo na danú ponuku reaguješ a prečo sa na ňu hlásiš („nemám robotu“ nie je dôvod, takisto ako „myslím, že by som v tom bol dobrý“)
- Aké máš kľúčové skúsenosti v relevantnej oblasti
- Čo vieš a ako to môže byť firme užitočné
- Aký si človek
Posledný bod je extrémne dôležitý. Neboj sa napísať, akým spôsobom rád pracuješ, čo očakávaš, v čom vynikáš a čo vyžaduješ. Jasne a stručne (rozumej do 800 slov) vyjadri, prečo máš o túto prácu záujem a prečo by mal zamestnávateľ mať záujem o teba. Čo je najdôležitejšie, neposielaj ten istý motivačný list všetkým. Môžeš si napísať jeden všeobecný, ale vždy ho prispôsob sfére, v ktorej pôsobí firma, v ktorej sa uchádzaš o prácu.
Nezabudni: aj tu záleží na veciach, ktoré sú na prvý pohľad drobnosťami, no nakoniec zavážia. Ak vieš meno kontaktnej osoby, oslov ju menom. Na koniec pripoj svojvlastnoručný podpis a súhlas so spracovaním osobných údajov. Áno, aj tieto drobnosti vypovedajú o tom, aký si. Keď si o tebe niekto prečíta, že si pedant, ale motivačný list tomu nezodpovedá, nedopadne to pre teba dobre.
foto: newspawantany.net
4. Nezabudni na portfólio
Určite si už na niečom pracoval, popri škole alebo v bývalých zamestnaniach. Platí tu to isté, čo pri motivačnom liste: bez ohľadu na požiadavky si portfólio vypracuj a pošli ho spolu so životopisom a motivačným listom.
Neboj sa pridať voľnočasové projekty a koníčky. Ukáž, že si šikovný a robíš veci preto, že ťa bavia. Napísal si článok? Určite ho spomeň (ja napríklad spomeniem v budúcnosti tento) a napíš, prečo bol dobrý a čo relevantné ťa naučil. Robíš vo voľnom čase hudbu? Pridaj tam svoj track. Fotíš? Pochváľ sa fotkami.
foto: pixabay.com
Nikdy nevieš, čo človeka osloví. Ak mám hovoriť zo svojej skúsenosti, vždy to bude kombinácia mnohých maličkostí. A to je to najdôležitejšie:
5. Na maličkostiach záleží
Už som to spomenul viackrát, no zopakujem to ešte raz: rozhodujú drobnosti. Keď ich zrátaš, oni sú rozdielom medzi neúspechom (rozumej žiadna odpoveď) a úspechom(rozumej super osobný pohovor). O aké drobnosti ide?
Tak napríklad formát posielaných dokumentov: ja štandardne posielam .pdf a .docsúbory – ak niekto náhodou nemá acrobat alebo Word, použije druhý program. Inak je len malá pravdepodobnosť, že by míňal energiu na to, aby mi písal a pýtal si druhú verziu.
Na všetky projekty v portfóliu uvádzaj linky. Nikto nebude nič hľadať, potrebujú jasný link. Na výbere si daj záležať, nemáš veľa priestoru. Treba ho preto dobre využiť.
Ak máš v CV-čku fotku, daj si tam fotku, ktorá nie je fotená mobilom na záchode, ale zapôsobí príjemne a ukáže, že si sympatický/á.
A preboha, skontroluj si trikrát všetky texty. Ak tam budú chyby, celá snaha je nanič.
Nezabudni ani na telo e-mailu, kde oslov kontaktnú osobu menom a povedz len to, čo je nutné. Neplytvaj časom – ani vlastným, ani časom druhých. Sladkou odmenou ti bude pohľad do očí personalistu (alebo, ak si poslúchal, personalistky! ;).
foto: projecteve.com
6. Vystúp z davu!
Ak dodržíš všetko, o čom som písal vyššie, už by si mal mať vyššie šance ako 80% uchádzačov. Ak chceš ešte viac, neboj sa zariskovať.
V motivačnom liste sa neboj porušiť zaužívané pravidlá a prekročiť hranice, ktoré bežný uchádzač neprekročí. Vďaka nim si ťa zapamätajú. A ak náhodou niekoho urazíš alebo nad tebou mávne rukou za trochu neortodoxnosti, nechceš uňho pracovať. Napríklad môj motivačný list obsahuje riadky o zdvíhaní zadku zo stoličky. Doslova. A myslím, že práve vďaka tomu mal celkom úspech.
Skrátka: to, čo ti dáva šance nie je držať sa štandardov, ale pravý opak – ich prekročenie pôsobivým a originálnym spôsobom, ktorý ukáže, že si lepší ako ostatní.
Mohol by som pokračovať, no myslím, že toto na začiatok úplne stačí. Ak si dáš skutočne záležať na tom, aby si svedomito splnil všetkých 6 vyššie spomenutých bodov, šance na úspech máš veľmi vysoké.
Spomenieš si na príklad z úvodu článku? 8 mailov a 6 pohovorov? To sa mi podarilo len vďaka týmto technikám a vďaka tomu, že CV-čko aj motivačný list som tvoril celý jeden týždeň, pýtal sa na ne ľudí a vylepšoval ich, až kým som s nimi nebol úplne spokojný.
Tento článok sme objavili na stránkach http://www.startitup.sk/6-overenych-trikov-zaposobit-zivotopisom-dostat-sa-pohovor/. Autor textu Oliver Meres.