- viac
- Online knižnica
Jeho meno je Eric Barker, je spisovateľom a novinárom, ktorý publikuje pre americký magazín Wired a v súčasnosti sa venuje najmä vedeckým poznatkom v oblasti výskumu ľudského správania. Podľa jeho najnovšieho blogu, ktorý pravidelne uverejňuje na známom ekonomickom webe Business Insider, existuje osem vecí, ktoré charakterizujú a sú spoločné pre tých najúspešnejších ľudí na svete a to bez ohľadu na ich povolanie. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré vlastnosti vám pomôžu k úspechu a nechajte sa inšpirovať úspechom umelcov.
Eric pomenoval súbor svojich blogov anglickou frázou "breaking up the wrong tree", ktorá sa používa na označenie chyby, alebo falošného predpokladu v niečom, o čo sa usilujeme. Výsledkom by teda mala byť opätovná snaha získať nové informácie, ktoré nám pomôžu prísť k správnemu záveru.
Jeho posledný blog má názov Osem vecí, ktoré majú spoločné tí najúspešnejší ľudia na svete. Ako sám v úvode píše, doteraz publikoval najmä o stratégiach veľmi úspešných ľudí: umelcov, vedcov, manažérov...
1. Nemám čas... fakt, nemám
Kniha Denné rituály: Ako pracujú umelci, skúma a popisuje denné návyky viac ako 150 umelcov, spisovateľov a vedcov. Práve z tejto publikácie vychádzal Eric pri formulácii prvého tvrdenia.
Pýtate sa, čo mali títo ľudia spoločné? V prvom rade ukrutné tempo práce.
"Skôr alebo neskôr sa všetky veľké osobnosti ukážu byť rovnaké. Nikdy neprestanú pracovať. Nikdy nestratia ani minútu. Je to veľmi depresívne." Cituje úryvok z tejto knihy.
Najdôležitejším zistením bolo, že týždenné zaťaženie skúmaných umelcov v objeme 60 až 65 hodín nebolo ničím neobvyklým. To znamená, že každý z týchto úspešných ľudí pracoval kľudne aj 10 hodín denne.
Z inej publikácie mu zase vyplynulo, že každý úspešný človek, ktorý zmenil svet k lepšiemu, bol inteligentný. Jeho IQ dosahovalo aspoň hranicu 130 bodov.
Ešte zaujímavejší je fakt, že neboli nájdené žiadne spojitosti s úspechom a IQ vyšším ako táto hranica. Z toho vyplýva, že ak je vaše IQ nad hranicou 130 bodov, všetko ostatné záleží len na vašej tvrdej práci.
2. Jednoduché, povedz NIE
Warren Buffett, investičná legenda z Wall Street a jeden z najbohatších ľudí planéty, raz povedal: "Rozdiel medzi úspešnými ľudmi a extrémne úspešnými ľudmi je v tom, že tí najúspešnejší skoro na všetko odpioedajú nie."
Práve táto vlastnosť im poskytuje čas na to, aby dosiahli svoje ciele.
Výsledok ďalšej štúdie poskytuje aj odpoveď na to, prečo je tomu tak. Prečo teda tí najúspešnejší ľudia hovoria nie tak často?
Jednoducho preto, že sú tak zaneprázdnení prácou na vlastných projektoch, že nemajú čas pomôcť ostatným z ich povinnosťami.
Úspech si vyžaduje sústredenie. To znamená nutnosť hovoriť nie čo najväčšiemu počtu rozptýlení.
3. Poznaj a ver sám v seba
Jedna z najznámejších prác, ktorá sa venuje rozvoju osobností, v skratke hovorí: "Ignoruj svoje slabosti a neustále zlepšuj svoje silné stránky."
To však znamená, že človek musi vedieť, kto v skutočnosti je, aký je a v čom je naozaj dobrý.
Harvardský profesor Gautam Mukunda, autor jedného zo sledovaných výskumov, ponúka klúč na to, ako sa stať úspešným lídrom: "Viac než hocičo iné, poznaj sám seba. Poznaj, aký typ osobnosti si... rozmýšlaj o svojej osobnosti. Napríklad, ak ste klasický oportunista, nemôžete pracovať v kolektíve. Pamätajte na to."
4. Buď ako pavúk, buduj siete
Na rozdiel od tohto, nie veľmi obľúbeného stvorenia, sa však sústreď na ich pozitívne využitie, spájanie so svetom a získavanie kontaktov, nie na chytanie korysti. Nikto sa na vrchol nevyštveral sám. Tí, ktorí sa nachádzajú uprostred siete, najviac získajú.
Ako sa človek dostane do stredu siete?
Podľa názorov niktorých odborníkov je dôležité stať sa "darcom". Odovzdávať svoje poznatky, zapálenosť a dôveru ľuďom v okolí. To vás v konečnom dôsledku môže dostať do centra sociálnych sietí.
5. Vytvor si "Good Luck"
Asi už veľa z vás počulo túto anglickú frázu. Používa sa predovšetkým ako prianie, veľa štastia. Existuje množstvo štúdií, ktoré sa snažia pozrieť na svet štastia a náhod vedeckým pohľadom. V jednej z nich sú uvedené zaujímavé zistenia.
Niektoré typy osobností sú štastnejšie, pretože sa správajú spôsobom, ktorý maximalizuje ich šancu ocitnúť sa v dobrej situácii, alebo získať dobrú príležitosť. Sami si teda vytvárajú "good luck".
Byť viac spoločenský, otvorený novým myšlienkam, počúvať svoj "šiesty zmysel" a byť optimistický vás urobí šťastnejšími. Štastnejší ľudia si vytvárajú viac možností.
Fungujú tieto rady v bežno živote obyčajných ľudí? Autor tejto štúdie založil tzv. Školu šťastia, aby mohol svoje tvrdenia testovať. Výsledky?
V konečnom dôsledku, 80 percent ľudí, ktorí navštevovali Školu šťastia tvrdili, že ich štastie sa zrazu zvýšilo. V priemere títo ľudia odpovedali, že ich štastie vzrástlo približne o 40 percent.
6. Nikdy sa nevzdávaj
Ako Eric vyššie uviedol, inteligencia a kreativita sú skvelé, avšak môžu prísť chvíle, kedy sa vám bude zdať, že vám dochádzajú sily splniť svoje ciele. Ak chcete byť úspešný, nemôžete to vzdať.
To je taká stručná definícia odhodlania. Jednej z najdôležitejších vlastností, ktoré majú všetci úspešní ľudia. To potvrdzujú aj výsledky viacerých štúdii, ktoré hovoria, že odhodlanie je dokonca omnoho podstatnejšie, napríklad pri hodnotení nových uchádzačov o zamestnanie. Práve odhodlanie ich predurčuje na cestu budúceho úspechu pri pracovnom výkone.
Aj ďalší výskum potvrdzuje, že odhodlanie je naozaj veľmi dôležité. "...keď odhodlaní ľudia zlyhajú, nestrácajú čas bedákaním, obviňovaním samých seba, alebo dokonca ukončením svojej snahy. Namiesto toho sa snažia zistiť príčiny svojho neúspechu a poučiť sa. Následne využívajú tieto negatívne poznatky vo svoj prospech v budúcich životných skúškach."
Toto tvrdenie v skratke obsahuje aj výrok známeho francúzskeho ekonóma a vizionára Jeana Monneta: "Považujem každú svoju prehru za príležitosť."
7. Nemaj strach robiť chyby
Zlyhanie je prirodzené.
Porazení radi počúvajú túto frázu, pretože im umožňuje cítiť sa lepšie a to aj napriek ich predchádzajúcim chybám. Víťazi ju vnímajú na vyhodnotenie svojich chýb, ktoré im dávajú možnosť poučiť sa.
Vždy sa snažte experimentovať. Ide o tvrdenie, ktoré sa snaží popísať a obhájiť jedna z kníh Ericovho záujmu. Zároveň vysvetluje systém, ktorý využívajú všetci úspešní ľudia.
Myslenie robí veľké rozdiely: "Ochota venovať 5 až 10 percent svojho času skúšaním nových vecí vám v dlhodobejšom horizonte poskytne možnosť byť kreatívnejší a podnikavejší. Vďaka týmto vlastnostiam sa vám naskytnú nové možnosti a príležitosti."
Zároveň však ďalšia kniha upozorňuje, že nesmiete zabudnúť byť sebakritický. Bojujte so svojimi nápadmi a myšlienkami. Rozoberajte, analyzujte, podrobte ich kritike a predostrite ich svojim oponentom.
Dôležité je teda nájsť vyváženú úroveň medzi ochotou riskovať a experimentovať. Prehnané množstvo chýb a zvyšovanie svojho ega vám k úspechu určite nepomôže.
8. Nájdi si svojich mentorov a uč sa od nich
Cestu k úspechu nemôžete zvládnuť sám. Môže sa vám zdať pomerne ťažké a nepraktické vzdelávať sa napríklad prostredníctvo čítania. Najmä v dnešnej dobe, keď nám internet poskytuje nespočetné množstvo informácii a je veľmi ťažké odlíšiť v nich pravdu od fikcie.
Potrebujete niekoho, kto si touto cestou už prešiel, aby vám ukázal, ako to naozaj chodí.
Áno, 10-tisíc hodín praxe v niečom vás môže urobiť expertom, ale čo vám zaručí, že ste tých 10-tisíc hodín nepremárnili zbytočne? Napríklad štúdiom nezmyslov?
Podľa jedného z najmladších no najuznávanejších profesorov ekonómie, Adama Granta, je odpoveďou dobrý mentor: "Prečo by niekto dobrovoľne investoval nespočetné množstvo času a úsilia do sústredeného tréningu v nejakej oblasti? Ukazuje sa, že v skutočnosti mala väčšina z najúspešnejších ľudí na svete svojich mentorov, ktorí pre nich urobili z učenia zábavu."
Zhrnutie
1. Zostante vyťažený
2. Naučte sa povedať nie
3. Spoznajte sám seba
4. Budte spoločenský
5. Sami si vytvorte štastie
6. Budte odhodlaný
7. Nebojte sa robiť chyby
8. Učte sa od ľudí, ktorí už niečo dosiahli
Všetky tieto rady vám môžu prísť veľmi povrchné, neurčité, alebo jednoduché. Ľudia majú prirodzenú tendenciu hľadať chyby a hádzať zodpovednosť za ne na "tých druhých".
Skúste sa však zamyslieť, či za váš prípadný neúspech nemôžete v prvom rade vy sám. Ak si odpoveite kladne, nezabudnite, nikdy nie je neskoro niečo zmeniť. Prajeme vám "good luck" na vašej ceste k úspechu.