- viac
- Online knižnica
Bez zamestnania? Nie ste v tom sami.
Pýtali sme sa preto odborníkov z „personálok“ na to, čo máte na sebe zmeniť.
Najčastejšou chybou absolventov pri pohovoroch je podcenenie samotnej prípravy. Na tomto fakte sa zhodujú snáď všetci ľudia z personálnych agentúr. „Spoľahnúť sa na improvizáciu totiž nestačí,“ hovorí Country Manager Martin Huba z agentúry SYNERGIE Slovakia.
„K najčastejším chybám absolventov patrí zanedbaná príprava na pohovor - nepamätajú si do akej spoločnosti idú, s kým sa majú stretnúť, prípadne meškajú na pohovor a neospravedlnia sa vopred - to všetko zanecháva veľmi zlý prvý dojem," hovorí Katarína Sobanská z ADECCO Slovakia
Na osobné stretnutia prichádzajú absolventi často bez naštudovania si samotnej pozície a zamerania spoločnosti. "Tým pádom majú problém odprezentovať svoj záujem a motiváciu pre danú pozíciu alebo spoločnosť, čo je pri absolventských pozíciách kľúčové," zdôrazňuje Martin Huba.
Chyby, ktoré slovenskí absolventi robia, sú pomerne bežné aj v zahraničí. S prakticky identickými sa stretávajú aj personalisti v susednom Česku. „Hlásenie sa na pozície, na ktoré nemá absolvent vhodnú kvalifikáciu, nedostatok sebareflexie, zlá príprava či životopis, sú najčastejšími prekážkami k prvej práci u absolventov českých vysokých škôl,“ potvrdzuje Tomáš Surka z personálno-poradenskej spoločnosti McROY Czech.
Odkiaľ je vaša babička?
Personalisti sa ešte stále stretávajú s predstavovaním sa cez osobné informácie o rodinných príslušníkoch. "Taktiež v mnohých prípadoch nemajú absolventi vôbec ujasnené o aký druh práce sa zaujímajú, a ich očakávania sú nereálne - napríklad je veľmi málo pravdepodobné, že po ukončení štúdia manažmentu, dostanú manažérsku pozíciu," povedala Miroslava Vantová z Manpower a dodáva, že veľmi pomôže obom stranám, ak sa absolventi zamyslia, či chcú v budúcej práci počas ôsmych pracovných hodín denne účtovať, komunikovať so zákazníkmi, tvoriť technickú dokumentáciu alebo robiť obchod.
Hlavne peniaze
„Požiadavky absolventov sú v porovnaní so skúsenejšími uchádzačmi častejšie nadhodnotené a neadekvátne nakoľko trh práce nepoznajú - napríklad na platové očakávania, kariérny postup vzhľadom na odpracované roky, očakávania na náplň práce a podobne,“ hovorí Vantová.
„Bývalí študenti sú často mimo reality, predovšetkým v platových očakávaniach," potvrdzuje Lenka Bábelová z personálnej agentúry CPL Jobs.
Neplatí to však vždy. Personálky sa stretávajú aj s veľmi uvedomelými absolventmi, pre ktorých je získanie relevantnej práce na prvom mieste a na dobrý plat sú ochotní si počkať, až ukážu, čo je v nich. „Všetci musíme niekde začať a následne na týchto znalostiach a skúsenostiach budovať svoju kariéru,“ hovorí Vantová.
Je veľmi nepravdepodobné, aby absolvent manažmentu nastúpil na pozíciu manažéra. Na takúto pozíciu sú potrebné viaceré roky skúseností na pozícii špecialistu. Niekedy sú s tým spojené požiadavky na roky skúseností s vedením tímu. A na druhej strane, nie každá pozícia, ktorá má v názve slovíčko „manažér“ je naozaj manažérskou pozíciou s adekvátnou zodpovednosťou, povinnosťami a podobne.
Cenné skúsenosti
"Väčšina absolventov, ktorí nám reagujú na pracovné pozíciu už majú za sebou part time skúsenosti počas školy alebo letných prázdnin, čo im samozrejme zvyšuje šance sa zamestnať. Cez letné brigády vedia odprezentovať svoju iniciatívu a základné pracovné návyky. Najvyššie šance majú absolventi, ktorí sa uchádzajú o prácu v obore, v ktorom už majú aj čiastočnú skúsenosť," hovorí Martin Huba.
Avšak nie je to tak vždy. „Často sa stretávame s tým, že vysokoškolským absolventom chýba prax, či už v odbore alebo celkovo chýbajú akékoľvek praktické skúsenosti. Sú pozície, kde je rovnaká šanca sa uchytiť aj bez skúseností, je ich však menej a nároky na schopnosti kandidátov, prevažne jazykové sú priamo úmerne vyššie ako pri pracovných miestach kde sa skúsenosti vyžadujú," vysvetľuje Vantová.
Milované sociálne siete
Tiež by si uchádzači mali ustriehnuť svoje prezentovanie na sociálnych sieťach – vyjadrenia v búrlivých diskusiách, fotografie. Niekedy stačí meno potenciálneho kolegu/kolegyne napísať do vyhľadávača a informácie spolu s dojmami na seba nenechajú dlho čakať. Tieto zdroje si pri nástupe nového kolegu/kolegyne do spoločnosti prezerajú nie len personalisti, ale aj nadriadení alebo potenciálni kolegovia," Vantová.
Prísť bez skúseností nie je vždy nevýhoda
Byť absolventom nemusí byť vždy hendikepom, niekedy je to naozaj výhoda, ktorú zamestnávatelia vyhľadávajú. Ale závisí to skutočne od danej pracovnej pozície: niekde sa dajú kompetencie naučiť. Inde však potrebujú hotového človeka, ktorý presne vie, čo má robiť a čo sa od neho očakáva. "Veľkou výhodou absolventov je chuť do práce, chuť učiť sa novému, nakoľko sú takto nastavení práve zo školy. Niektorí zamestnávatelia na absolventoch oceňujú práve možnosť vyškoliť si ich na obraz svojej spoločnosti, podľa svojich hodnôt, kultúry či pravidiel," vysvetľuje Vantová.
pokr. ...
Celý článok si môžete prečítať na stránke HN!